در این فیلم، نحوه ساخت گچ و خاک و یا گلگچ را مشاهده خواهید کرد:

 

 

نحوه ساخت گچ  هم به همین شکل می‌باشد، اما برای ساخت گچ دیگر نیازی به اضافه کردن خاک و یا سیمان نمی‌باشد.

در فیلمی که مشاهده کردید، برای ساخت سنگ آنتیک از قالب پی وی سی استفاده شده است. برای اطلاعات بیشتر در مورد این نوع قالب روی گزینه  قالب سنگ صخره ‌ای  کلیک کنید.

 

ملات گچ و خاک

اگر در ساختمان بخواهیم از گچ به عنوان ملات استفاده نمائیم اغلب مواقع گچ و خاک رس را مخلوط کرده و از ملات گچ و خاک استفاده می‌کنند و از گچ تنها و بدون خاک فقط برای سفیدکاری اطاق‌ها و پوشش روی گچ و خاک استفاده می‌شود، به دلیل رنگ سفید آن است که آمادگی بهتری برای نقاشی دارد.

 

منظور از ملات گچ و خاک ملاتی است که از مخلوط شدن گچ و خاک رس به نسبت تقریبا پنجاه درصد از هر کدام به دست آمده باشد البته با توجه به تندگیر و کندگیر بودن گچ و نوع استفاده از این نوع ملات ممکن است میزان خاک رس کمتر یا بیشتر بشود.

 

چرا خاک را با گچ مخلوط می‌کنند:

1. قیمت خاک رس از گچ ارزانتر است زیرا سنگ گچ را پس از استخراج به کوره برده و عملیاتی روی آن انجام می‌دهند که موجب هزینه می‌باشد در صورتی که خاک رس را پس از استخراج مستقیما به مصرف می‌رسانند و در هر شرایط قیمت خاک رس از گچ ارزانتر می‌باشد، در نتیجه ملات گچ و خاک بسیار اقتصادی‌تر از ملات گچ تنها است.

 

2. ملات گج و خاک دیرگیرتر از ملات گج می‌باشد. به همین دلیل دیرتر سخت شده و در نتیجه کارگران گچ ‌کار بیشتر فرصت دارند تا آنرا روی ردیف قبلی آجر پهن نموده و ردیف بعدی آجر را روی آن بچسبانند. روی هم رفته کار کردن با آن آسانتر می‌باشد.

 

3. ملات گچ و خاک از ملات گچ پلاستیک تر می‌باشد و زیر ماله بنا بهتر شکل می‌گیرد.

 

 

مشاهده تمامی محصولات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *